MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU

*Malá Skála *Dolánky *Dlaskův statek - Masopust

Trasa: 6 km nenáročná zimní trasa z Malé Skály na Dlaskův statek, blízko Dlaskova statku je i zámek Hrubý Rohozec (cca 1 km), který také můžete v případě zájmu navštívit)

Hlavní program: Masopust na Dlaskově statku

Program:

Odjezd přímým z Prahy, hl.nádr. v 7.19 rychlíkem do Malé Skály 9.27

Příjezd do Prahy v 18.35

DLASKŮV STATEK - MASOPUST - TRADIČNÍ, VÝPRAVNÝ MASOPUST JAK MÁ BÝT

Bohatý program pro děti i dospělé -   Nebudou chybět ani stánky s dobovými pochoutkami.

Tradiční masopustní veselice s vystoupením folklórních a loutkařských souborů, připraveno je i občerstvení a malý jarmark. Podívaná pro děti i dospělé.

Cena:

Dospělý: 360 Kč

330 Kč - ti, kteří už cestovali s Engeltour

190 Kč - senioři 65+, mládež 15 - 18 let, studenti 18 - 26 let (studentský průkaz)

99 Kč - děti do 15 let

Děti do 6 let zdarma

CENA ZAHRNUJE:

 jízdné tam i zpět

služby průvodce

NEZAHRNUJE VSTUPNÉ NA DLASKŮV STATEK:

 

  • Dospělí: 50,- Kč
  • Děti: 30,- Kč
  • Studenti: 30,- Kč
  • Důchodci: 40,- Kč
  •  

 

MASOPUST

Masopust patřil do přechodného období mezi zimou a jarem. Začínal po svátku Tří králů a každý rok byl různě dlouhý, od jednoho do dvou měsíců. Trval do "Popelce" - Popeleční středy, která zahajuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivé i datum Popeleční středy - letos připadá na 1. března. Svátek Masopustu je doložený již ve 13. století.  Slavil se od středověku jak v nejchudších vrstvách, tak na panských dvorech, na vesnicích i ve městech. Byl to čas zabíjaček, vepřových hodů, nejrůznějších vesnických zábav a bálů, čas nevázané veselosti. Konalo se i mnoho svateb, protože v komorách byl dostatek zásob masa na pořádnou svatební hostinu a na výslužku pro celou vesnici. Přípravou na Masopust byl Tučný čtvrtek před masopustní nedělí, spojený s hodováním. Konzumace vepřového s knedlíkem a zelím měla lidem zajistit sílu a zdraví v následujícím období.  Nouze nebyla ani o sádlo, proto hospodyně zadělaly na koblihy, šišky a boží milosti, kterých pak smažily plné mísy. Následující dny byly spojeny s tancovačkami a lidovými zábavami, které končily průvodem maškar o masopustním úterý. Průvod vedl Laufr, za ním pak s muzikou šel Medvěd s Medvědářem, Slaměný, Bába s Dědkem, Žid, Turek, Cikánka, Klibna a další a další. Hospodyně hostily průvod pivem, koblihami a koláči a také do velkého talíře přispívali na muziku. Někde si účastníci průvodu vybrali výslužku sami - pečeni z trouby, uzené z komína apod. Obchůzka vesnicí trvala často až do večera a potom se celý průvod odebral do hospody. Část vybraných peněz se dala na muziku, část sloužila na pohoštění děvčat. Tančilo se do půlnoci, kdy muselo vše utichnout, a za všeobecného žalu se Masopust pochoval.

DLASKŮV STATEK

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Původními majiteli statku byla rodina sedláků Dlasků, z nichž nejznámějším byl Josef Dlask, narozený v roce 1782. Lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář byl významnou postavou regionální historie. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 národní kulturní památkou. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který sem byl v šedesátých letech 20. století přenesen z Malého Rohozce.

 

Přihlášení na akci Masopust na Dlaskově statku 23. 2. 2019

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: